Podkładanie poduszki pod główkę dziecka to temat stary jak świat. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy poduszka jest konieczna? A może dzięki temu dziecku jest wygodniej? Być może szkodzi? Czy nie zagraża życiu podczas snu?
Zdecydowanie za dużo znaków zapytania❓❓❓❓😉
Na rynku mamy spory wybór poduszek. Od zwykłych płaskich, przez motylki, kliny, head care aż po poduszki emitujące jakieś pozaziemskie moce☻☻☻
Postaram się krótko i zwięźle omówić te najbardziej popularne oraz ich sens/bezsens stosowania.
Zaczynając od klasycznych płaskich poduszek dla niemowląt. Wzory, kolory i faktury nie mają końca! Pięknie prezentuje się w łóżeczku i wózku. W jakim celu ją stosujemy❓
Hmmm...nie wiem. Być może koi potrzebę estetyki rodziców😉
Większość z nas, dorosłych nie wyobraża sobie nocy bez poduszki, dlatego przyzwyczajenia te automatycznie przekłada na swoje pociechy. Ależ nie ma takiej potrzeby! Najlepsze z możliwych środowisk do spania to odpowiednio twardy materac w łóżeczku, niczego więcej nie trzeba 😉. Poduszeczka taka, dla noworodka może stać się nawet zagrożeniem podczas snu, przez ograniczenie dopływu tlenu.
Kolejne popularne poduszki to tzw "motylki" lub poduszki antywstrząsowe. Tu sprawa wygląda nieco lepiej. Motylki są podporą dla niestabilnej główki dziecka, stabilizacją podczas podróży, a nawet wspomagają utrzymanie symetrii ciała dziecka. Ważny jest krój oraz wypełnienie poduszki. Powinna ona być dopasowana indywidualnie do główki dziecka, a także część na której spoczywać ma główka nie powinna być mocno wypchana. Wydawałoby się, że to poduszka idealna, jednak istnieje "ALE". JEŚLI Twoje dziecko potrzebuje takiej poduszki, to nie używajmy jej stale i bez przerwy! Nie istnieje złota zasada dotycząca jej zastosowania, tę kwestię zawsze należy zostawić specjaliście.
Poduszeczki typu head care. Stworzone dla dzieci ze zniekształceniami główek. Rzeczywiście, dobre rozwiązanie wspomagające prawidłową pielęgnację czy terapię dziecka. Taką poduszkę również powinien zlecić specjalista. Pamiętajmy, że deformacja główki nie wzięła się znikąd. Zawsze jest efektem asymetrii, nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzeń związanych ze wzrokiem i słuchem, nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi dziecka itd. Taka poduszka nie rozwiąże problemu, ale będzie bardzo dobrym dopełnieniem pracy nad nim.
Jak widać wybór poduszki powinien być przemyślany i dopasowany indywidualnie do dziecka👍 Pamiętaj o tym!
Witaj! A co jeśli 2 latek sam "pcha się" na poduszkę w dodatku rehabilitacyjna? Mam problemy z kręgosłupem i najlepiej sprawdza mi się poduszka o profilu fali, Młody zasypia na płasko, jednak w ciągu nocy przychodzi do mnie i kładzie się na poduszce. Budzi się i denerwuje gdy go stamtąd ściągam. Czy może mu to zaszkodzić?
OdpowiedzUsuńCześć MatulaFarmaceutula;-)
UsuńRozumiem, że układa samą głowę na poduszce?
Nie widziałam tej konkretnej poduszki, ale mogę się domyślić, że jest za wysoka dla malucha, przez co wymusza pozycję zgięciową głowy i silną elongację. Nie jest to pozycja fizjologiczna, a przez to nie pozwala na optymalne ułożenie i rozluźnienie struktur górnego odcinka kręgosłupa i głowy.
Cos w tym stylu
Usuńhttps://www.orteo.pl/poduszki/szwedzka-poduszka-ortopedyczna-z-pamiecia-ksztaltu-standard-pillow-mdq001105?gclid=Cj0KCQiA-eeMBhCpARIsAAZfxZDSq12d1_3N7wdVpgLEeL8AqSaMQceHuqS5o2DOftV1LM9qEBWKrV8aArr_EALw_wcB
Tak właśnie myślałam,.. Będę musiała go jakoś od niej odciągnąć 🤦♀️ tak głowę, choć zwykle śpi na brzuchu i jest to głowa plus przedramiona i na kleczkach 😅 jak nie poduszka to przyjmuje taka pozycje na mnie ;)
Dziękuję bardzo za odpowiedź! ☺️
Usuń