Czy mogę "ZEPSUĆ" dziecko? Czyli siła nawyku rodzica!



   

        Myślę, że każdy fizjoterapeuta miewa w swoim gabinecie mamy, które przychodzą do niego z dzieciątkiem z asymetrią. Kiedy już padnie słowo ASYMETRIA, często zadawane są pytania SKĄD? DLACZEGO? Zdecydowanie moim ulubionym jest : "Czy to możliwe, że to ja zepsułam synka?" 😀😊



               I śmiechu nie ma, bo jest takie prawdopodobieństwo😊 Jak wiecie przyczyn asymetrii może być wiele (pozycja w łonie matki, kręcz szyi, zaburzenia wzroku lub słuchu itd.). Ale nimi nie będziemy się tu zajmować.
Gdzie jest więc miejsce na winę rodzica?  ( Ehh, wina rodzica to zdecydowanie nietrafione określenie- zastąpię je określeniem nieświadomość!)
Część maluchów z preferencją jednej strony/asymetrią mogła rzeczywiście urodzić się bez skłonności do ich przejawiania. Z biegiem czasu jednak zaczęło się to zmieniać, maluch zaczyna co raz częściej patrzyć w jedną stronę, używać jednej rączki/ nóżki. Co się dzieje?

     Weźmy za przykład malucha, u którego nie doszukano się żadnych pierwotnych przyczyn asymetrii, jednak z czasem przejawia co raz większą preferencję strony. Zaniepokojona mama nie wie, co może być tego przyczyną. Podczas wywiadu padają zdania:
- jak leży to patrzy w jedną stronę, ma wyleżaną główkę,
- ciągle leży krzywo albo się wygina,
- nie lubi leżeć na brzuchu.

W takim momencie należałoby wnikliwie przeanalizować całą pielęgnację dziecka prowadzoną przez osoby z jego otoczenia. To tam czasami chowa się przyczyna! Noworodek/niemowlę w naszych rękach jest trochę jak plastelina, możemy wpływać na to, jak będzie uformowana.
     Czasami, zupełnie nieświadomie, wprowadzamy do życia dziecka wiele asymetrii, która powtarzana utrwala się. Z biegiem tygodni dziecko jest co raz większe, cięższe, a nawyki co raz trudniejsze do zmiany.


O czym dokładnie mowa? Na co rodzic powinien zwrócić uwagę?



  • podczas noszenia zmieniaj ręce/ strony dziecka (nawet podczas noszenia symetrycznego zmieniaj ustawienie rąk),
  • jeśli łóżeczko z jednej strony przylega do ściany- zmieniaj ułożenie dziecka w nim (tak, aby ściana znajdowała się raz z prawej, raz z lewej strony dziecka),
  • zwracaj uwagę na ułożenie główki dziecka podczas noszenia (czasami pozycją wymuszamy patrzenie w jedną stronę ),
  • podczas podróży samochodem zmieniaj położenie fotelika przy oknach, 
  • telewizor, domownicy, lampa, odgłosy- to wszystko jest atrakcyjne dla malucha! Jeśli systematycznie bodźce te znajdują się po jednej stronie, to ma to znaczenie!
  • przeanalizuj wszystkie swoje nawyki związane z dzieckiem i wszystko rób angażując obie strony, (przykład: mama zwykła leżeć na kanapie z maluszkiem i oglądać tv. Mama leży na prawym boku przodem do tv, przy niej na plecach leży maluch, który cały ten czas jest w nią wpatrzony- główka skierowana w lewo. Sytuacja taka ma miejsce każdego dnia, więc każdego dnia utrwalamy pozycje asymetryczną. W tej samej sytuacji inny maluszek może wciąż skręcać główkę w prawo będąc zaciekawionym tv. Nie ma reguł! Analizujmy😏 ).

        Siła nawyku rodziców/ opiekunów dziecka ma znaczenie. Pamiętaj, nawyk jest nieświadomy, dlatego skup się i analizuj! 😏😏😏


Niech moc będzie z Tobą! 





Komentarze