Za moich czasów tego nie było...

👫Często rodzic słyszy, że asymetria, problemy z napięciem czy obniżony poziom umiejętności to wymysł naszych czasów. Czy na prawdę tak jest
Czy dziecko "samo wyrośnie" z asymetrii lub nieprawidłowego napięcia mięśniowego

Każde dziecko jest zupełnym unikatem, jedynym w swoim rodzaju, więc do każdego podejść trzeba indywidualnie.
➡️ Asymetria do 3 miesiąca życia jest fizjologiczna i rzeczywiście dziecko samo z niej "wyrasta", ALE jeśli mamy do czynienia z silną preferencją jednej strony i odkształceniem główki wtedy pomoc jest konieczna.
➡️Ramy czasowe osiągania poszczególnych umiejętności są szerokie i jeśli na przykład dziecko zaczyna siadać w wieku 7 miesięcy (co jest zgodne z zakresem wieku siadania), ALE robi to w sposób nieprawidłowy, to wspomaganie również jest potrzebne.
➡️Jeśli noworodek prezentuje pozycje na brzuchu z silnym podnoszeniem główki i wszyscy określają go jako fantastycznie silnego bobasa, ALE jest to niestety zasługą nieprawidłowego rozkładu napięcia mięśniowego, wtedy również przyda się pomoc z zewnątrz!

No dobrze, ale co jeśli zostawimy dzieci same sobie z tymi "problemami"
Na to pytanie odpowiedzi nie ma. Każde dziecko poradzi sobie w inny sposób.
Pamiętajmy jednak, że wiele skutków zaburzeń wieku niemowlęcego rzutuje na dalszy rozwój (a tego niestety często nie wiążemy ze sobą).
Co może się wydarzyć?
🔵Szeroko pojęte wady postawy, które później ciągną się latami,
🔵Opóźnienie w osiąganiu nowych umiejętności
🔵Problemy z równowagą i koordynacją ruchową,
🔵Deformacje czaszki,
🔵Nieprawidłowe ustawienia stawów , ktore z czasem zaczynają dawać dolegliwości bólowe (zwłaszcza kolana oraz stopy).

Dawniej nie wiązało się odległych skutków z zaburzeniami napięcia czy asymetrią. Może więc warto się nad tym zastanowić..?🙇📕📓

Komentarze