Wkładki - obalamy mity !

Błażej Gadzińki, "Wkładki w praktyce fizjoterapeutycznej", FIZJOTERAPEUTA, 2/20




            Nareszcie jest! Wyczerpujący, konkretny, oparty na solidnych badaniach i literaturze medycznej artykuł na temat wkładek ortopedycznych.



Błażej Gadzińki, "Wkładki w praktyce fizjoterapeutycznej",
 FIZJOTERAPEUTA, 2/20


                Pokrótce przedstawię najważniejsze z mojego punktu widzenia zagadnienia poruszone w artykule, natomiast zainteresowanych odsyłam do przeczytania całości😀😀😀
Jak każdy wie, ciało jest jednością. Zatem, zmiana w jednym miejscu może pociągać za sobą skutki w zupełnie innym, nawet bardzo odległym rejonie ciała. I tak na przykład- nadmierna lordoza szyjna może skutkować bólami lędźwi, a zapadnięcie łuku stopy bólami bioder, miednicy, a nawet STAWÓW SKRONIOWO- ŻUCHWOWYCH! Wszystko ze sobą współgra, wszystko się łączy i nawet tak odległe struktury mogą mieć na siebie wpływ, ważne byśmy byli tego świadomi. 
                Przedstawię Wam czarny scenariusz możliwy po urazie stopy:


URAZ STOPY  ⇨  ZAPADNIĘCIE ŁUKU STOPY  ⇨  KOŚLAWOŚĆ PIĘTY  ⇨  ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA  ⇨  POWSTANIE OSTROGI PIĘTOWEJ  ⇨  HALLUX  ⇨  ROTACJA WEWNĘTRZNA GOLENI  ⇨  ROTACJA ZEWNĘTRZNA UDA  ⇨  BÓL KOLANA ⇨  FUNKCJONALNE SKRÓCENIE KOŃCZYNY DOLNEJ


          Wygląda strasznie, prawda? Oczywiście tak być nie musi. Każdy organizm ma pewne zdolności kompensacyjne. U jednego zdolności te zatrzymają bieg złych wydarzeń gdzieś na początku, u innego na wysokości kolana, u kolejnego zrealizuje się ów scenariusz. 



       Szerokie badania sugerują, że stosowanie wkładek może w dużym stopniu odwrócić powstałe zmiany. Oczywiście wkładka sama w sobie nie jest złotym środkiem na wszystko, ale odpowiednio zaprojektowana i połączona z terapią może zdziałać wiele. Skuteczność zastosowania wkładek została udowodniona w wielu aspektach. Oto kilka z nich:

- leczenie i prewencja bólów dolnych partii kręgosłupa,
- płaskostopie i koślawość stóp, 
- zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego, 
- zapalenie rozcięgna podeszwowego, 


       Na postawie badań, można wysnuć wniosek , że wkładki będą skuteczne tylko i wyłącznie w przypadku prawidłowej diagnozy i dokładnego doboru wkładek dla pacjenta. Zadaniem fizjoterapeuty jest również wyedukowanie pacjenta w tematyce doboru wkładek, ich zastosowania, a także użytkowania. 


" Odsączenie wkładek od czci i wiary ze względu na ich bierny charakter jest nieporozumieniem lub wynika z nieporozumienia. Wkładki zostały pomyślane jako element bierny, a nie jako zastępstwo innych form terapii." 
Ja dodałabym jeszcze NIEWIEDZĘ jako częsty czynnik odradzania wkładek przez specjalistów.  Czytajmy, dowiadujmy się, bądźmy na bieżąco ! 😀😊😊


A jakie jest Twoje zdanie?
              

Komentarze