Z maluchem u logopedy




      Podczas oceny rozwoju motorycznego dziecka, pod uwagę trzeba wziąć również rozwój funkcji poznawczych, społecznych oraz mowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas wizyty kieruję maluszka do logopedy.
Zdziwienie, które wtedy maluje się na twarzy niektórych rodziców jest bezcenne😊 Czasami mam wrażenie, że moje ostatnie zdanie wypowiedziałam w języku Gudżarati tańcząc przy tym hajduka. 
Nastaje cisza...Potem seria pytań: "Do logopedy? Niemowlę?", "Po co?", "To on już powinien potrafić mówić?"

        Logopeda może się bardzo przydać niejednemu maluchowi! To nie tylko Pani od nauki mówienia. Przedstawię Wam najważniejsze aspekty badania logopedycznego u niemowląt:

1. Ocena obszaru ustno- twarzowego ---> czyli badanie oceniające budowę anatomiczną, długość wędzidełka, rodzaj podniebienia itp.

2. Ocena odruchów--> poszczególne odruchy powinny występować w danym okresie rozwoju, a następnie powinny wygasać bądź być zastąpione funkcją. Pozwala to na zauważenie obszaru zaburzonego i wczesną interwencję.

3. Ocena napięcia mięśniowego w obrębie twarzy i ust --> nieprawidłowe napięcie może być przyczyną problemów z jedzeniem, pracą języka, ślinieniem.

4. Ocena pobierania pokarmu --> sprawdzi czy dziecko potrafi koordynować ssanie, połykanie i oddech, pomoże dobrać pozycję do karmienia, butelkę, smoczek, zaradzi ulewaniu pokarmu podczas karmienia, pomoże podczas rozszerzania diety. Ten punkt jest szczególnie ważny dla każdego rodzica, który wie co znaczą problemy z karmieniem. 

5. Ocena głużenia, gaworzenia, płaczu, oddechu--> to wszystko pozwoli wiele powiedzieć na temat dalszego rozwoju mowy. 


    Jak widać logopeda może w istotny sposób wpłynąć na prawidłowy rozwój małego pacjenta😊 
Podczas terapii warto więc spojrzeć holistycznie. 
Mam nadzieję, że od teraz każdy, kto do tej pory nie wiedział, do czego niemowlakowi przyda się logopeda, zmieni nastawienie, a mnie uchroni przed kolejnym odtańczeniem hinduskiego hajduka😊

Komentarze