Czy asymetria może jakoś łączyć się z wadami zgryzu? Dlaczego dzieci z wadami postawy często mają krzywe zęby?
Nieleczona asymetria w niemowlęctwie, jednostronne nawyki, powtarzalna nieprawidłowa postawa, to niektóre z wielu możliwych przyczyn skoliozy rozpoczynające się już w niemowlęctwie. Zobaczmy jak wygląda sytuacja, kiedy "skrzywienie" przestanie być już tylko asymetrią i staje się skoliozą:
źródło: https://medium.com/@logintohealth/are-children-more-prone-to-scoliosis-6f88f3cf6d54
Kiedy kręgosłup dziecka ulega skrzywieniu ( i to w trzech płaszczyznach!), nie ma możliwości, aby nie wpływało to na ustawienie głowy. Z mechanicznego punktu widzenia początek skoliozy może być różny. Rozważmy jeden z wariantów. Na powyższym zdjęciu zauważyć można, że poza widocznym skrzywieniem kręgosłupa, do czynienia mamy również ze skośnym ustawieniem miednicy, które wynika z napięcia odpowiednich mięśni po jednej stronie ciała, aby organizm skompensował powstałe skrzywienie. Idźmy dalej. Skrzywiona miednica "pociąga" za sobą część przepony. Ta z kolei "pociąga żebra" po jednej stronie. Jeśli były już żebra to kolej na kość łączącą obie strony żeber, czyli mostek.
Wiesz już jak ma się to do wad zgryzu?😊
Odpowiednie mięśnie (nie będę wchodziła zbyt mocno w anatomię, bo nie o to tu chodzi) przyczepiające się do mostka zaczynają generować zwiększone napięcie po jednej stronie szyi. Część mięśni łączy się z żuchwą pociągając ją w jedną stronę. I już! Zgryz nie jest prawidłowy. A jeśli mamy nieprawidłowe ustawienie żuchwy względem szczęki nie ma możliwości utrzymania prawidłowej okluzji.
Pamiętaj, że każda asymetria ciała będzie miała wpływ również na zgryz. Skręcona kostka, noszenie torebki na jednym barku, asymetryczne trening. Cały nasz organizm to jedność. Jeśli gdzieś znajduje się dysfunkcja, nie pozostanie to bez wpływu na inne struktury. Początki różnych schorzeń mogą mieć miejsce już w okresie niemowlęcym. Myślę, że warto tym wiedzieć 😊😊😊
Komentarze
Prześlij komentarz