Stres u niemowląt ? Poznaj jego symptomy!

   


     Noworodek, a później niemowlę jest bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne, każde doświadczenie jest dla niego czymś nowym, co wymaga interpretacji, dostosowania się i odpowiedzi organizmu. Dotyk, sposób noszenia, kąpieli, rodzaj światła w pokoju, temperatura, tkanina ubranka, dźwięk głosu mamy, zapach odświeżacza powietrza, dźwięk muzyki....bodźce otaczające malucha można by wymieniać bez końca i każdy z nich ma wpływ na dziecko, które musi nauczyć się regulować informacje dochodzące do niego ze świata. Do odbioru tych informacji potrzebne są zmysły: wzroku, dotyku, smaku, słuchu, propriocepcji, węchu oraz przedsionka.  

    Podczas badania niemowlaka, każdy fizjoterapeuta ocenia poziom tej regulacji sprawdzając jego czujność, świadomość, płynność ruchową i oddech po to, by móc odczytać ewentualne oznaki stresu. Sam stres niekorzystnie wpływa na prowadzoną terapię przez zaburzenie funkcjonowania dziecka. Najbardziej oczywistą oznaką stresu jest płacz (choć nie każdy!!!), jednak często maluch zanim zacznie płakać może dawać nam pewne "sygnały". Należą do nich zmiany autonomiczne oraz behawioralne. 


Zmiany autonomiczne to : ziewanie, kichanie, pocenie się, czkawka, krztuszenie, plucie, zmiana koloru skóry, nieregularny oddech.


Zmiany behawioralne to: wyginanie się, rozdrażnienie, płacz, wzdychanie, usztywnienie, unikanie spojrzenia, odpychanie.


    Nie każde ziewanie jest oznaką stresu, nie każde odpychanie jest oznaką stresu itd. Nie chodzi o to, aby w każdym ruchu dziecka doszukiwać się objawów stresu, ale o to, aby nauczyć się takie objawy odczytywać. Stań się ekspertem odczytywania emocji swojego dziecka i zminimalizuj płacz😀😀

Komentarze