Kciuk a problem neurologiczny?

           Dlaczego i po co podczas oceny rozwoju dziecka zwraca się uwagę na kciuki?💁
 Istnieją różne objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju dziecka. Jednym z takich objawów jest przywiedziony i schowany w piąstce kciuk dziecka. W literaturze dotyczącej neurorozwoju niewiele uwagi poświęcano tej postawie. Jednak w pewnych okolicznościach może świadczyć o deficycie neurologicznym malucha.
Zacznijmy od początku. 



Tak prezentują się piątki i kciuki u maluchów do ok. 4 miesiąca życia:


http://codziennosckrabika.blogspot.com/2015/07/wstydliwy-kciuk.html

Jak widać na zdjęciu, paluszki są zgięte, a kciuk dodatkowo przywiedziony i schowany wewnątrz dłoni.



        Po czwartym miesiącu życia, rączki oraz kciuk są już luźne, istnieje możliwość spontanicznego otwarcia dłoni,  a kiedy maluch ponownie je zaciska kciuk nie jest już zamknięty wewnątrz piąstki.





        Ciągłe utrzymywanie zaciśniętych piątek z przywiedzeniem i chowaniem kciuka wewnątrz dłoni po 4 miesiącu życia oraz brak możliwości spontanicznego otwarcia rączki może świadczyć o zaburzeniach w korze mózgowej oraz uszkodzeniu górnego neuronu ruchowego. Kora mózgowa odpowiedzialna jest za kontrolę wszelkich czynności ruchowych naszego ciała, zaś górny neuron ruchowy, w dużym uproszczeniu,  odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni oraz odruchy. Niewątpliwie kciuk wart jest skupienia uwagi podczas oceny malucha, prawda?😀

 

Piśmiennictwo:

1. Jaffe M, Tal Y, Dabbah H, Ganelis L, Cohen A, Even L, Tirosh E. Infants with a thumb-in-fist posture. Pediatrics. 2000 Mar;105(3):E41. doi: 10.1542/peds.105.3.e41. PMID: 10699143.

  1. 2. Skoglung RR ,
  2. Gilles EE 
1986 ) The false cortical thumb. Am J Dis Child 140 : 375 - 376 .


Komentarze