Kość piętowa a prawidłowy zgryz


    Czy wiesz czym jest zbaczanie żuchwy? To sytuacja, kiedy żuchwa podczas otwierania i zamykania ust zbacza w któryś bok. Możemy powiedzieć, że żuchwa porusza się łukiem w prawo bądź w lewo względem szczęki podczas otwierania ust. Czasami słyszalne są nawet typowe "kliknięcia" wynikające z przeskakiwania żuchwy w stawie skroniowo żuchwowym. 


Zadanie dla Ciebie:
Usiądź prosto przed lustrem, otwieraj i zamykaj usta obserwując dokładnie ruch żuchwy. Czy kierunek jej otwierania biegnie w jednej linii w dół?


Kolejną wadą zgryzu wynikającą z asymetrii jest zgryz krzyżowy, czyli przesunięcie żuchwy względem szczęki w prawo bądź w lewo. Jest to widoczne kiedy swobodnie zaciśniemy zęby i spojrzymy w lustro. Czy szczęka nachodzi symetrycznie na żuchwę?


https://adentis.pl/uslugi-i-ceny/rehabilitacja-stawow-skroniowo-zuchwowych/




Prawidłowy zgryz jest ściśle związany z prawidłową postawą ciała. Nie zlikwidujemy dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego nie badając postawy ciała. Żwacz, czyli najsilniejszy i najintensywniej trenowany mięsień naszego organizmu, to symetryczny mięsień twarzy, który może przysporzyć niemałego bólu jeśli nie damy mu możliwości prawidłowej pracy. Zaburzenia w tym konkretnym stawie poza bólem powodować mogą zaburzenia połykania, oddychania, mowy itp. 

        Dlaczego tak uczepiłam się w takim razie stóp? Bo są podstawą naszego ciała, jeśli więc tam zacznie się zaburzenie symetrii (koślawość, szpotawość, płaskostopie) to nie ma możliwości, aby nie miało to wpływu na wyżej zlokalizowane części ciała.  Kluczowym elementem stopy są kości piętowe, które determinują ustawienie śródstopia oraz przodostopia. W przypadku zaburzenia ustawienia osi kości piętowej możemy oczekiwać (teraz bądź w przyszłości) dysfunkcji stawów skroniowo żuchwowych. 


Zadanie dla Ciebie:
Ściągnij skarpetki i stań prosto. Poproś kogoś, aby zrobił Zdjęcie twoich stóp oraz goleni od tyłu. Spójrz jak ustawione są pięty oraz ścięgna achillesa. 



Jeśli stopy nie ustawiają się symetrycznie, warto dogłębniej zdiagnozować problem, rozpocząć terapię bądź korekcję ustawienia pięt poprzez indywidualne wkładki ortopedyczne. 
Oczywiście, nie tylko stopy wpływają na omawiany staw! W tym poście jednak nacisk pragnę położyć na piętach. Nie lekceważ żadnych wad postawy u siebie ani swojego dziecka.





Pamiętaj, że ból jednego segmentu ciała nie musi oznaczać problemu w tym odcinku. Idealnym tego przykładem jest wpływ poprawy ustawienia kości piętowej na zaburzenia zgryzu. Magia? Tak, anatomia jest magiczna😀



Dziękuję za uwagę, 
AW


Warto poczytać;-) :
https://instytutstomatologii.wum.edu.pl/sites/instytutstomatologii.wum.edu.pl/files/rec._m._laskowskiej_-_g._smiech_slomkowska.pdf
http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-44305df8-340c-43f2-b66f-76084bc2c359


Komentarze